Chat with us, powered by LiveChat

Opowiadanie

Opowiadanie daje pole do popisu dla ucznia, jednak nie należy pisać go bez przemyślenia. Musimy wcześniej stworzyć sobie plan – wiedzieć, co się w naszym opowiadaniu wydarzy. 

Przed przystąpieniem do pisania, dobrym pomysłem będzie zastanowienie się na czym będzie polegał punkt kulminacyjny, czy opowiadanie będzie realistyczne czy fantastyczne, czy narracja będzie pierwszoosobowa czy trzecioosobowa itd.

Jak napisać opowiadanie?

Wstęp

Służy do przybliżenia okoliczności, w których będzie się działa historia. We wstępie można poinformować o czasie i miejscu akcji, mogą się pojawić opisy.

Rozwinięcie

W rozwinięciu opisujemy z kolei akcję właściwą, a więc przedstawiamy wydarzenia po kolei. Zamieszczamy też elementy opisu. Wartościowym elementem opowiadania są dialogi! Pamiętajcie, aby prawidłowo zapisać dialog i nie ograniczać się do czasownika powiedział/powiedziała, np.:

– Jeszcze nie gotowa? – zdziwił się. 

– Już prawie – odrzekła Ola. 

Zakończenie

Zakończenie stanowi podsumowanie opowiadania.  Przykładowo, można w nim wspomnieć o dalszych losach bohaterów lub przywołać morał, wynikający z opowiadania (np.: …od tamtej pory wiedział, że pieniądze szczęścia nie dają). 

Przewiń do góry